DOPROVODNÝ PROGRAM

TŘEBSÍNSKÉ ZVONĚNÍ 1. 7. 2023

HISTORIE POSÁZAVSKÉ STEZKY

Posázavská Stezka, připomeneme si blížící se 100. výročí vzniku této stezky, vybudované v délce 6,8 km nákladem 230.000 Kč Klubem čsl. turistů v Praze v letech 1919–1924.

Cesta se vine nad řekou, v údolí uvidíte vesnici a jez Žampach. Dále dojdeme k Žampašské vyhlídce, odkud je krásný výhled na žampašský železniční viadukt z roku 1900. Jedná se o nejvyšší kamenný železniční most v České republice, měří necelých 42 m, je žulový a má sedm oblouků. Na stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, zejména z Itálie. A pak vás čeká Klimentova vyhlídka. Z ní je asi nejhezčí pohled na řeku a trampskou osadu v Lukách pod Medníkem. Pak už sejdeme z kopců, skal a budeme se pohybovat níže, téměř na úrovni řeky, a to až do Pikovic. Jednou z posledních krás této trasy je skalní útvar Pikovická jehla, tyčící se naproti nad řekou. Na jejím vrcholu se nachází kříž a je oblíbeným místem horolezců. Poté už jen přejdete most, pokocháte se pohledem na Sázavu a dojdete na železniční zastávku Petrov u Prahy. Odtud se dostanete vlakem zpátky do Prahy anebo zpět do Kamenného Přívozu. Vlak jezdí celkem často i o víkendu, ale informujte se v jízdním řádu.

VÝSTAVBA PIETNÍHO MÍSTA

PIETA TŘEBSÍN

Rozhodli jsme se vybudovat PIETU na počest zavražděným vězňům z koncentračního tábora v Hradištku na sklonku 2. Světové války.
Tito vězňové byli nuceni kopat v Třebsíně protitankový příkop v naprosto nelidských podmínkách. V posledních dnech války mezi

9. – 11. dubnem 1945 byli cestou do Třebsína a zpět a také v samotném příkopě při pracech, nelítostně vražděni komandy SS.

Tak došlo k rozhodnutí vystavět památnou Pietu připomínající lidské utrpení a také proto, abychom přiblížili historii tohoto místa, které na konci války zas tak malebné nebylo.

 

Zde ve videu krátké poděkování všem, kteří se zúčastnili slavnostního odhalení budoucí Piety a poklepání na základní kámen.

Natočili jsme krátký dokument, který jsme přeložili do dalších 3 jazykových mutací. Za Anglický a Španělský překlad a následný dabing děkujeme Haně Ditrichové. Francouzskou verzi nám přeložila a nadabovala Klára Jungová – děkujeme.

A CO PRO NAŠE NEJMENŠÍ?

SKÁKACÍ HRAD, TRAMPOLÍNA

Myslíme i na naše nejmenší diváky.

Připravena je pro ně trampolína, skákací hrad,

jízdy na koních,  soutěže a hry. 

 

Pokud se děti zúčastní, některých z našich soutěží, nepřijdou zkrátka, budou odměněni malým dárkem od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra či sladkou odměnou. 

 

Vy dospěláci se tak v klidu můžete dívat na svou oblíbenou kapelu a vaše děti si u nás mohou zasoutěžit.

DORAŽTE, TĚŠÍME SE NA VÁS

TŘEBSÍNSKÉ ZVONĚNÍ